VUK mobil alkalmazás
A VUK (Visionless sUpporting frameworK) egy európai, a vak és gyengénlátó emberek életvitelét támogató projekt, amelynek megvalósításában összesen 9 projektpartner vesz részt. A projekt helyszíneit a következő országok adják: Magyarország, Ausztria, Spanyolország, Portugália és az Egyesült Királyság. A projekt azokra az idősebb vak és gyengénlátó emberekre valamint segítőikre fókuszál, akik alapfokú vagy magasabb szintű informatikatudással rendelkeznek. Egy olyan lakosságcsoportot céloz meg a projekt, amely számára jelenleg nem áll rendelkezésre a városi közlekedést támogató segédeszköz. A VUK egy olyan új technológiai megoldást fejleszt ki, amely önállóbb és aktívabb élethez segítheti a vak és gyengénlátó embereket, valamint hozzájárulhat az őket segítők feladatainak csökkentéséhez, ezáltal mindkét fél életét könnyebbé teheti. Az általunk kínált megoldás segíthet továbbá abban is, hogy egymásra találjanak a hasonló helyzetben élő emberek, valamint lehetőséget kínál a felhasználók számára a támogató közösségekkel való kapcsolat-felvételre.
Sajtóközlemény – Hiánypótló, beltéri navigációt segítő mobil alkalmazás készül vak és gyengénlátó emberek számára
Budapest, 2016. április 20. – A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., az Informatika a Látássérültekért Alapítvány és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vak és gyengénlátó emberek számára fejleszt hiánypótló, beltéri navigációt segítő mobil alkalmazást. Ez a megoldás képes lesz a felhasználó hangutasításai alapján és a digitalizált térképek segítségével a beltéri tájékozódásra, elsősorban közintézményekben, illetve szolgáltatási centrumokban.
„A most induló fejlesztés során olyan mobil alkalmazás fog létrejönni, amely interaktív, felismeri és érti az élőszóban adott hangutasításokat, és a digitalizált beltéri térképek alapján képes lesz a felhasználót az adott közintézményben, szolgáltató centrumban a megfelelő célhoz elirányítani.” – hangsúlyozza Dr. Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A rendszert nemzetközi konzorcium fejleszti, három magyar és hat külföldi taggal. A kutatási projektben részt vesznek a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék kutatói (speechlab.tmit.bme.hu), akik már jelentős tapasztalattal rendelkeznek a gépi szövegfelolvasás és beszédfelismerés technológiáiban és az azokon alapuló infokommunikációs megoldásokban. Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, mint a terméket a felhasználók irányában népszerűsítő szervezet, a rendszerrel kapcsolatos felhasználói igények begyűjtésében és a rendszer tesztelésében vállal kiemelt feladatokat.
Valamennyi középület felmérése, digitális térképének megalkotása hagyományos eszközökkel túl költséges feladat lenne. A mi digitális térképünk a mobiltelefonok, táblagépek szenzorai által érzékelt információkból felépített útvonal-térképek összességét jelenti, mely egy látássérült ember számára a helymeghatározást, valamint egy épület egyik pontjából a másikba való önálló eljutást teszi lehetővé. – mondja Szuhaj Mihály, az Informatika a Látássérültekért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A konzorcium osztrák, portugál, spanyol és angol tagjai a felhasználói igények begyűjtésében, a termék fejlesztésében és népszerűsítésében aktívan együttműködnek a konzorcium magyar szereplőivel. Egyben általuk biztosított, hogy a rendszer ne csak magyarul, hanem több idegen nyelven is elérhetővé váljon.
A projektet támogatja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap „Közös EU-s kezdeményezésekbe való bekapcsolódás támogatása” című programja, valamint az Európai Unió „Active and Assisted Living Programme” elnevezésű kezdeményezése, mely a Horizon 2020 programjának társfinanszírozásával valósul meg.
A projekt weboldala: http://www.vuk-project.eu/
A projekt Facebook oldala: https://www.facebook.com/vukproject1/
Kiemelt információk
Kérjük, hogy adója 1%-ának felajánlásával Ön is támogassa alapítványunk közhasznú tevékenységét!
Adószámunk: 18171776-2-42.
Átlagosan 4 adózó 1%-os felajánlásából már beszerezhető és felszerelhető egy használt számítógép, 12 felajánlásból egy képernyő nagyító szoftver, mellyel egy látássérült ember internetezni, e-mailezni, dolgozni vagy tanulni tud, ami hozzásegítheti őt ahhoz, hogy teljesebb, emberhez méltó életet élhessen.
Lapról Hangra portál
Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.
Tovább a Lapról Hangra portálra
ORSZÁG LICENC
Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.
Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről