Ugrás a főoldalra
Ugrás a tartalomra
Hivatkozások aláhúzása
English summary

JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában

Európai Unió logó

Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.

A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.

A projektről

Bár a közszféra honlapjainak, jogszabály szerint, akadálymenteseknek kellene lennie a hátrányos helyzetű felhasználók számára, a legtöbb honlap nem felel meg az elvárásoknak. A kezdeményezés egyrészt az érintett honlapok ilyen szempontból történő vizsgálatát tűzte ki célként, másrészt a látássérült jogászokat kívánja támogatni jogszabályi információs portálok akadálymentessé tételével és képzések révén képessé kívánja tenni arra, hogy értő módon tudjanak fellépni a jogsértő gyakorlatokkal szemben.
A megvizsgált honlapok kapcsán tanulmány készül, ami széles körben kerül terjesztésre, illetve kapcsolódó kampány is segíteni fogja azt, hogy minél többen információt szerezzenek a témáról, és ha indokolt, megfelelő formában visszajelzést tudjanak adni a honlapok és mobilalkalmazások tulajdonosainak a tapasztalt hozzáférhetőségi problémákról. A szakmai tevékenységet tehát érdekérvényesítő állampolgári kezdeményezések is ki fogják egészíteni.

A projektbe bevont partner-egyesületek

Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesülete

Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesülete

Vakok és Gyengénlátók Heves Megyei Egyesülete

Vakok és Gyengénlátók Nógrád Megyei Egyesülete

A projekt lebonyolítása

A projekt keretében megvalósult egy, 30 látássérült jogász részvételével megtartott online előadássorozat, melynek keretében az alábbi előadások hangzottak el:

– A közszférabeli szervezetek honlapjaira és mobilalkalmazásaira vonatkozó 2018. évi LXXV. törvény és a kapcsolódó rendeletek bemutatása, a jogalkotói szándék és az eltelt öt év során elért eredmények ismertetése (Előadó: dr. Ashu-Miskolczi Zsanett)
irodavezető, Megfelelőség Ellenőrzési Iroda, Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség)

– A 2025-ben hatályossá váló termékek és a szolgáltatásokra vonatkozó akadálymentességi szabályozások (EU 2019/882, 2022. évi XVII. törvény) bemutatása (Előadók: Gulyásné dr. Bölkény Ágota jogtanácsos, MEOSZ és dr. Velegi Dorottya, szakmai vezető, MVGYOSZ)

– A fogyatékos emberek segédeszközeit is érintő, az orvostechnikai eszközökre vonatkozó új szabályozások (EU 2017/745) (Előadó: Szlobodnyik Gábor, főosztályvezető, NNGYK Orvostechnikai főosztály)

– A világháló használata segítő technológiákkal (Előadó: Herczeg Lajos, webes akadálymentességi szakértő, Infoalap)

– A webes akadálymentességi problémák visszajelzésének lehetőségei (Előadó: Herczeg Lajos, webes akadálymentességi szakértő, Infoalap)

Az előadásokat fórumbeszélgetések követték, az előadások összefoglalóját írásban is megkapták a résztvevők.

A projekt keretében megvalósult három, a látássérült jogászok által leggyakrabban használt jogi portál, a Jogkódex, az Új Jogtár és az NJT akadálymentességi auditja. Az auditot az alapítvány akadálymentességi szakértői végezték, a projektbe bevonásra került 5 fő látássérült tapasztalati szakértő tesztelő is, a tőlük kapott visszajelzéseket beépítettük a jelentésekbe. A vizsgálati eredményekből készült jelentéseket átadtuk a honlapok tulajdonosainak. Egy portál esetében felkínáltuk, hogy az elvégzett javításokat vissza is ellenőrizzük.

Jelenleg a projekt keretében a közszféra weboldalainak akadálymentességi felmérése zajlik, melynek keretében 225 mintavételezéssel kiválasztott honlapot vizsgálunk meg. Felmérjük az oldalakat előre definiált akadálymentességi kritériumok alapján, illetve megvizsgáljuk, az oldal rendelkezik-e Akadálymentességi Nyilatkozattal, amennyiben igen, az pontosan mit tartalmaz.

A vizsgálati eredményekből elemzést végzünk és összefoglaló jelentést készítünk.

A projekt utolsó szakaszában kommunikációs kampány keretében az eredmények publikálására kerül majd sor.

A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nemjelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.

 

 

Informatika a Látássérültekért Alapítvány - Főoldal

Kiemelt információk

Európai Unió logó

JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában

Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.

A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái

Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.

További információk

 

Lapról Hangra

Lapról Hangra portál

Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.

Tovább a Lapról Hangra portálra

 

 

Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak

A Vodafone Digitális Díj logója

ORSZÁG LICENC

Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.

Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről

 

Made by FortuNet
Az oldal tetejére