Megjelent az elsõ info-kommunikációs segédlet
Hosszú évek óta megoldatlan Magyarországon a közlekedési akadálymentesítés a fogyatékos emberek számára, még az építész szakemberek többsége sem rendelkezik a megfelelõ szaktudással akadálymentes épületek tervezéséhez. Ezen a területen hozott nagyon fontos változást a Budapest Mûszaki Egyetemen indított rehabilitációs szakmérnöki képzés, ahol a résztvevõk elsajátíthatták az akadálymentes épülettervezéshez szükséges tudnivalókat. A rehabilitációs szakmérnöki képzés azonban elsõsorban az építészeti vonatkozásokra koncentrált, az info-kommunikációs területet ma is alig fedi le, informatikai ismereteket például szinte egyáltalán nem nyújt – miközben a látássérült emberek számára az info-kommunikációs akadálymentesítés legalább olyan fontos, mint az építészeti. Bár a két terület (az építészeti és az info-kommunikációs akadálymentesítés) nem is választható élesen el egymástól, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlõségéért Közalapítvány (FSZK) által felkért szakértõi csoport egy kifejezetten info-kommunikációs segédletet dolgozott ki, amely szabadon letölthetõ az internetrõl.
A segédlet alapvetõen a 1713 kódszámú, „A fogyatékos emberek egyenlõ esélyû hozzáférésének biztosítása a szociális ágazatban” címû pályázat elõkészítése közben készült el, ahol a munkacsoportban minden fogyatékossági csoport képviseltetve volt, így a segédlet is lefedi minden fogyatékossági csoport igényeit. A látássérült emberekre vonatkozó részt Szõke László, az MVGYOSZ elnöke is kiegészítette, majd jóváhagyta.
Az FSZK weboldalán az info-kommunikációs akadálymentesítési segédlet mellett elérhetõ a P. Farkas Zsuzsa és Pandula András által írt építészeti akadálymentesítési segédlet is, a két dokumentum együttesen tehát teljes egészében feldolgozza az épületek akadálymentesítési problémáit. Fontos tudni azonban, hogy az épületeken kívüli (utcai) akadálymentesítéshez ezek a segédletek legfeljebb érintõlegesen használhatóak, és legalább ilyen fontos az is, hogy mindkét dokumentum csupán ajánlás, javaslatok összessége az akadálymentes épületek tervezéséhez, egyik sem tekinthetõ az építésztervezõkre nézve kötelezõ érvényûnek!
Kiemelt információk
JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában
Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.
A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái
Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.
Lapról Hangra portál
Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.
Tovább a Lapról Hangra portálra
Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak
ORSZÁG LICENC
Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.
Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről