Ugrás a főoldalra
Ugrás a tartalomra
Hivatkozások aláhúzása
English summary

Megjelent a JAWS for Windows 17.0 magyar változata

Örömmel értesítünk minden érdeklődőt, hogy a mai naptól elérhetővé vált a JAWS for Windows 17.0 képernyőolvasó program magyar nyelvű verziója. Mivel a JAWS 15 magyar kiadása óta rengeteg újítás és fejlesztés történt a JAWS háza táján, ezért a 17-es verzió újdonságai közül az alábbiakban emeljük ki a legfontosabbakat.

Az új JAWS a Vista és az annál újabb Windows operációs rendszerek mindegyikét támogatja, a legfrissebb Windows 10-ig bezárólag. Így az új Windows-ra történő ingyenes frissítés lehetőségével már a JAWS felhasználók is bátran élhetnek.  A képernyőolvasó program 17.0 változata a korábbi Windows verziókhoz hasonlóan, az új operációs rendszer és a népszerű alkalmazások használatát egyaránt kimagaslóan támogatja.

A JAWS 17 által már a legújabb, 2016-os Microsoft Office irodai programcsomag használata is lehetővé válik, továbbá a Word szövegszerkesztő újabb verzióinak kezelhetősége még magasabb szintre emelkedett.

A webböngészés terén sokat fejlődött a JAWS, amibe beletartozik az is, hogy az Internet Explorer és a Mozilla Firefox mellett harmadik böngészőként a Google Chrome is hivatalosan támogatott lett. A Firefox webböngészőt használók számára külön jó hír, hogy a program újabb verzióival is jól együttműködik a képernyőolvasó friss változata.

A böngészésnél maradva felhívjuk a felhasználók figyelmét, hogy megjelent egy vadonatúj funkció, az úgynevezett intelligens navigáció. Ez a lehetőség az egyre komplexebb weblapok és webalkalmazások minél jobb használhatóságát hivatott elősegíteni. A lényege abban áll, hogy úgy navigálhatunk egy webes felületen, mintha csak egy hagyományos asztali alkalmazást használnánk. Kétféle mód közül választhatunk az intelligens navigáción belül, az egyik lehetőség a vezérlőelemek elérését teszi lehetővé, a másik pedig ezt a szolgáltatást a táblázatokra is kiterjeszti.

Szintén a kényelmesebb böngészést segíti az újfajta űrlap mód beállítás. A korábbi automatikus és kézi módok mellett immáron választható az ún. félautomatikus űrlap lehetőség is. Lényege, hogy csak akkor kapcsolódik be automatikusan az űrlap mód, ha a TAB billentyűvel történő léptetéssel kerül a kijelölés egy űrlapelemre.

Egyszerre kedvelt és kissé ijesztő a felhasználók számára, ha sok billentyűparancsa van egy képernyőolvasó programnak. Ezért tette lehetővé a gyártó, a Freedom Scientific, hogy ha szükségünk van egy JAWS-os funkcióra, de annak billentyűparancsát nem tudjuk, vagy csak nem jut eszünkbe, akkor legyen módunk arra rákeresni. A parancskereső ablakot a JAWS gomb+Szóköz+J billentyűkombinációval hívhatjuk elő. Ezt követően a keresett funkciót leíró egy-két kulcsszó megadásával máris kilistázza számunkra a képernyőolvasó program, hogy ezek alapján mire is gondolhattunk.

Egy nagyon hasznos és praktikus újdonság a PDF dokumentumok optikai karakterfelismertetése. Ha az Adobe Reader programmal olyan PDF állományt nyitunk meg, mely csupán képként tartalmazza a szöveget és így nem olvastatható fel, akkor azonnali segítséget nyújthat a JAWS PDF OCR képessége: csak nyomjuk meg a JAWS gomb+Szóköz, O, majd D billentyűparancsot, mire a felismertetés megkezdődik, és másodperceken belül elérhetővé válik a felismerési eredmény.

Diákok, valamint természettudománnyal foglalkozók számára egy egészen új dimenziót nyithat a JAWS MathML támogatása. A MathML matematikai leíró nyelv felhasználásával készített képletek felolvastathatóak a JAWS-zal, mostantól magyar nyelven is.

Ahogy az várható volt, a Windows alapú, érintőképernyővel ellátott eszközök használhatósága is jelentősen javult a JAWS-zal. Mostantól a virtuális billentyűzet is támogatott, azaz akár el is hagyható a fizikai billentyűzet használata.

A felhasználók biztonságérzetét növeli egy új, hasznos funkció. Amennyiben a JAWS program hibát észlel a saját működésében, képes önmagát automatikusan újraindítani, így egy ilyen váratlan helyzetben is fél perc után helyreáll a képernyőolvasó-szolgáltatás.

A JAWS 17.0 honosított verziójának bemutató változatát a következő hivatkozásokon tölthetik le:

Kérjük, hogy kérdéseikkel és észrevételeikkel, forduljanak bizalommal ügyfélszolgálatunkhoz. Elérhetőségeink az alábbiak:

Telefon: +36 (1) 273-3188, +36 (70) 295-9288, e-mail: .

Bízunk benne, hogy ismét egy olyan JAWS változatot tudunk a magyar látássérült felhasználók rendelkezésére bocsátani, mely az élet minden területén, a munkavégzésben, a tanulásban és az ügyintézésben egyaránt a segítségükre lesz.

Budapest, 2016. június 17.

„Informatika a látássérültekért” Alapítvány

 

Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása

"Informatika a látássérültekért" Alapítvány - Főoldal

Kiemelt információk

Európai Unió logó

JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában

Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.

A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái

Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.

További információk

 

Lapról Hangra

Lapról Hangra portál

Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.

Tovább a Lapról Hangra portálra

 

 

Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak

A Vodafone Digitális Díj logója

ORSZÁG LICENC

Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.

Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről

 

Made by FortuNet
Az oldal tetejére