Látássérült felhasználók számára készített ingyenes hangszerkesztői tananyagot az INFOALAP
A számítógépek és szoftverek fejlődésével lehetővé vált, hogy komolyabb hangszerkesztési feladatokat végezzenek el a felhasználók a személyi számítógépeken. A hangszerkesztés mára megjelent a munkahelyeken, az oktatásban és a szórakozásban is. Ez a lehetőség adott a vak és gyengénlátó emberek számára is, hiszen a képernyőolvasó szoftverek segítségével kezelni tudják a különféle hangszerkesztő alkalmazásokat.
Hangszerkesztési szakkönyvek és oktatóanyagok már eddig is léteztek, azonban a vak és gyengénlátó emberek számára ilyen anyag nem készült.
A látássérült emberek a hangszerkesztési ismereteket eddig a program súgójából vagy ismerősöktől szerezték be. Ezt a hiányt felismerve az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvány elkészítette a magyar nyelvű, ingyenes és népszerű Audacity program speciális tananyagát. Az Audacity 2.0.5 program billentyűzet centrikus használatát ismertető tananyagot Túri Tamás írta Herczeg Lajos szakmai irányításával. Mostantól az oktatóanyag szöveges és felolvasott formátumban is elérhető. A felolvasás a Miks Csaba stúdióban készült.
Az Audacity egy mindenki által egyszerűen és ingyenesen használható, több platformos digitális audió-szerkesztő program. Szabad szoftverként az Audacity népszerű az oktatásban, a fizika- és informatikaórák mellett egyetemi hangtechnikai és rádiós kurzusok segédeszközeként is. A program fejlesztői weboldala további hasznos információkat tartalmaz.
A program főbb jellemzői:
– – Az Audacity-vel importálni és exportálni lehet WAV, AIFF, MP3, Ogg, Vorbis és más hangfájl formátumokat
– – Hangrögzítés és lejátszás
– – Szerkesztés: vágás, másolás, beillesztés (korlátlan Visszavonás funkcióval)
– – Több hangsávos keverés
– – Digitális effektek és effekt bővítmények
– – Amplitudószerkesztő
– – Zajszűrés
– – Többcsatornás mód támogatása, a mintavételezés akár 100 kHz-ig is terjedhet, 24 bites mintákkal
– – A zene lejátszási idejének pontos meghatározása a hangmagasság megtartásával
– – Bővítmények nagy számban érhetőek el a programhoz
– – Többplatformos (Microsoft Windows, Linux és Mac operációs rendszereken is használható)
Az Audacity tananyag elektronikus dokumentumként, MP3 és DAISY formátumban is ingyenesen letölthető a www.infoalap.hu/letoltesek/szoftverek oldalról.
Az Audacity programcsomag, amely a telepítőkészletet és a tananyaghoz készített példafájlokat is tartalmazza szintén az alapítvány honlapjáról tölthető le.
Kiemelt információk
Kérjük, hogy adója 1%-ának felajánlásával Ön is támogassa alapítványunk közhasznú tevékenységét!
Adószámunk: 18171776-2-42.
Átlagosan 4 adózó 1%-os felajánlásából már beszerezhető és felszerelhető egy használt számítógép, mellyel egy látássérült ember internetezni, e-mailezni, dolgozni vagy tanulni tud, ami hozzásegítheti őt ahhoz, hogy teljesebb, emberhez méltó életet élhessen.
JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában
Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.
A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái
Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.
Lapról Hangra portál
Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.
Tovább a Lapról Hangra portálra
ORSZÁG LICENC
Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.
Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről