Májusi IT Klub: a szoftverhonosítás kulisszatitkairól
Az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvány május 19-én rendezett informatikai ismeretterjesztő előadásán a speciális szoftverek honosításának részleteivel ismerkedhettek meg az érdeklődők.
Köztudott, hogy az alapítvány nyolc éve foglalkozik speciális, a látássérült felhasználóknak kifejlesztett szoftverek honosításával. Elsőként a JAWS for Windows képernyőolvasó program 4.02-es változatát tette elérhetővé a magyar felhasználóknak. Azóta még számos képernyőnagyító és mobiltelefonon futó speciális szoftver honosítását végezték el, nem is szólva a JAWS újabb és újabb verzióiról. A májusi IT Klubban az alapítvány munkatársai, Torma Zsolt és Papp László a honosítási munka során felmerülő nehézségekről beszéltek.
Miért hívjuk honosításnak ezt a munkát ahelyett, hogy egyszerűen csak fordításnak neveznénk? Azért, mert a fordításon túl sok egyéb informatikai és programozói feladatot is el kell látni annak érdekében, hogy a magyar felhasználók számára is optimálisan működjenek ezek a szoftverek. Érzékeltetésül az első naptól az utolsóig bemutatták a munkafolyamatokat a gyakorlatban. Az egyik legfontosabb feladat például a magyar beszédszintetizátor szoftver beillesztése. Elmondták azt is, hogy egy termék akkor tökéletes, ha minden, amit lehetőségként kínál, valóban működik a magyar verzióban is. Ebbe beletartozik például a Braille-kijelző vezérlése is, tehát a honosítóknak az is feladatuk, hogy a JAWS szoftver magyar Braille-karaktereket is megjelenítsen. Komoly programozói munka tette lehetővé, hogy a múlt év őszétől a magyar nyelvű JAWS-zal már az irodalmi Braille (a könyvekben megszokott írásrendszer) is együttműködik.
Az előadók azt is elmondták, hogy mi az oka az új JAWS verziók későbbi megjelenésének. A JAWS 11 például tavaly októberben jelent meg a gyártó, a Freedom Scientific kínálatában. Ekkor a két magyar munkatárs is csak „ismerkedett” vele, mert jól tudták, hogy rövidesen megjelenik egy javított változat is. Ez idén áprilisban történt meg, ezt követően pedig maga a gyártó tesz javaslatot, hogy melyik változat alkalmasabb a honosításra.
A hallgatóság megtudhatta, hogy a honosítás nagyon időigényes, pontos és komoly szaktudást igénylő munka, melynek eredményeként a magyar felhasználó is képes egy olyan világhírű termék használatára, mint a JAWS for Windows. Az előadás részletesen szólt a munka egyes fázisairól, az azok során megoldandó gondokról is. Ezután következik a „puding próbája”, a tesztelés, ami szintén komoly szervező és szakértői munkát igényel – mondták befejezésül az előadók.
A rendezvény végén következett a sorsolás. Ezúttal Pozsik Réka volt a nyertes, aki egy jó minőségű fejhallgatót vehetett át az alapítvány képviselőjétől.
Kiemelt információk
JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában
Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.
A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái
Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.
Lapról Hangra portál
Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.
Tovább a Lapról Hangra portálra
Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak
ORSZÁG LICENC
Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.
Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről