Ugrás a főoldalra
Ugrás a tartalomra
Hivatkozások aláhúzása
English summary

Új számítástechnikai tananyagok jelentek meg könnyen érthető kommunikációval látássérült és értelmi sérült emberek számára

2024.10.14.

Örömmel jelentjük be, hogy a Könnyen érthető informatika tananyagsorozatunk három új tananyaggal bővült, amelyeket a látássérült emberek egy halmozottan sérült csoportja számára dolgozott ki alapítványunk. Ezekből a nemzetközileg is ritkaság számba menő oktatási anyagokból a  látássérült és egyben intellektuális képességzavarral küzdő személyek tanulhatják meg a számítógép-billentyűzet használatát és az elektronikus levelezés alapjait Windows PC-n, illetve iPhone-on.

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány gondozásában elkészült új kiadványok egyike fokozatosan ismerteti meg az olvasókat a számítógép-billentyűzet részeivel, mutatja be az egyes billentyűk és billentyűcsoportok helyét, elnevezését és használatát, valamint a kétkezes gépelés megtanulásához is alapot nyújt, azonban nem helyettesíti a gépírás-tanfolyam elvégzését. Egy másik új oktatóanyagunk egyszerű lépésekben vezeti be az olvasókat a Windows számítógépekre telepíthető Thunderbird levelezőprogram alapszintű használatába, a harmadikként most elkészült tananyag pedig az iPhone operációs rendszerének részét képező Mail alkalmazás egyszerű használatát mutatja be.

A könnyen érthető kommunikációval (KÉK) íródott tananyagok elkészítéséhez a témában jártas szakértők nyújtottak segítséget az alapítvány munkatársainak. A KÉK-tananyagokban minden nagyon egyszerű, rövid mondatokkal van elmagyarázva. A bonyolultabb dolgok több egyszerű lépésre bontva szerepelnek, ezzel is megkönnyítve a megértésüket.

Az új oktatóanyagok az ugyanebben a sorozatban korábban megjelent kiadványok ismeretanyagára épülnek és kibővítik azt. Az új oktatóanyagokból való tanulás megkezdéséhez feltételezzük, hogy az olvasó rendelkezik a korábban megjelent tananyagokból megszerezhető fontosabb ismeretekkel. Az új témákban, például az e-mailekkel kapcsolatosan viszont egészen minimális előismeretekre van csak szükség. A tananyagok végigvezetik az olvasót a levelező alkalmazás elindításától a legfontosabb funkciók használatának elsajátításáig. Bemutatják a beérkezett e-mail-üzenetek elolvasását, a válaszüzenet írását, új üzenet küldését, illetve az üzenetek továbbítását, valamint más hasznos lehetőségek mellett a különféle fájlmellékletek kezelését is. A tananyagokban külön hangsúlyozzuk a veszélyek elleni védekezés és a személyes adatok védelmének fontosságát. Megtanulhatják a kéretlen, gyanús e-mail-üzenetek könnyebb felismerését és megnyitás, illetve olvasás nélküli törlését.

A most közreadott tananyagok legfőbb célja a közvetlenül használható informatikai alapismeretek átadása, és az akadálymentesen elvégezhető tevékenységek megtanítása. Az olvasók folyamatosan haladhatnak a tananyagokban, és a bemutatott lehetőségeket azonnal kipróbálhatják a gyakorlatban. Az új ismeretek könnyebb megértését számos konkrét példa is segíti.

Mivel a tananyagokban minden mondat külön sorban áll, ezért a képernyőolvasó programot használó személyek is megtehetik, hogy előbb meghallgatnak egy mondatot, végiggondolják a hallott információt, ill. elvégzik a kapott feladatot, és ezután lépnek tovább a következő mondatra. Minden művelet lépésről lépésre le van írva. Az olvasók folyamatosan instrukciókat kapnak, hogy mit hogyan csináljanak, és magyarázatot olvashatnak arról, hogy mi miért történik. A hangsúly az önállóságon van, ezért csak egyes, bonyolultabb műveleteknél javasoljuk a segítő személyhez fordulást.

A tananyagokhoz mellékletek is tartoznak. Ezekben például összefoglalók találhatók az adott tananyagban bemutatott billentyűparancsokról, illetve az érintőképernyőn használható kézmozdulatokról, továbbá a segítő személyek útmutatókat olvashatnak itt azokról a beállításokról, melyeket az operációs rendszerekben és a tárgyalt alkalmazásokban az akadálymentes használatbavétel érdekében előzetesen érdemes elvégezniük.

A most megjelent KÉK-tananyagokat az informatikától eddig idegenkedő, például idősebb korú, vagy tanulási nehézségekkel küzdő látássérült emberek is hasznosnak találhatják. Ezekből a tananyagokból ők is olyan gyakorlati informatikai ismeretekre tehetnek szert, melyek révén hatékonyabban kezelhetik a számítógépüket, gyorsabban juthatnak naprakész információkhoz, könnyebben tarthatnak kapcsolatot a számukra fontos személyekkel, illetve tartalmasabban tölthetik el a szabadidejüket.

A kiadványok elkészítését a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) és a Belügyminisztérium támogatta.

A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet logója. Belügyminisztérium logó

Az új KÉK-tananyagok letölthetők az Informatika a Látássérültekért Alapítvány weboldaláról az alábbi címen (https://infoalap.hu/letoltesek/tananyagok/).

Eredményes tanulást kívánunk minden érdeklődőnek, és bízunk benne, hogy a látássérült személyek informatikai oktatását végző szakemberek is hasznosnak találják majd új kiadványainkat!

 

Informatika a Látássérültekért alapítvány

 

Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása

Informatika a Látássérültekért Alapítvány - Főoldal

Kiemelt információk

Európai Unió logó

JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában

Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.

A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái

Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.

További információk

 

Lapról Hangra

Lapról Hangra portál

Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.

Tovább a Lapról Hangra portálra

 

 

Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak

A Vodafone Digitális Díj logója

ORSZÁG LICENC

Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.

Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről

 

Made by FortuNet
Az oldal tetejére