Továbbra is vezet a JAWS, de előretört az NVDA, győzött az iPhone
Idén májusban is megrendezte szokásos felmérését a WebAIM, az amerikai Utah Állami Egyetem Fogyatékosságügyi Központján belül működő nonprofit szervezet a vak emberek számítógépes felhasználói szokásairól. Az 1782 válaszadó többsége észak-amerikai vagy európai volt. A többségük közepes vagy haladó szintű felhasználója valamilyen képernyőolvasó szoftvernek, sőt a kétharmaduknak képernyőolvasóval működő mobiltelefonja is van. Az alábbiakban a felmérés legérdekesebb eredményeit emeljük ki.
Milyen elsődleges képernyőolvasó szoftvert használ?
- JAWS 49.1%
- NVDA 13.7%
- Window-Eyes 12.3%
- VoiceOver 9.2%
A JAWS láthatóan még mindig a legnépszerűbb képernyőolvasó szoftver, 2009 októbere óta azonban a felhasználók aránya visszaesett (66%-ról 49%-ra). Ezzel párhuzamosan nőtt az NVDA népszerűsége, különösen a kezdő felhasználók keresik az ingyenes alternatívákat. Az NVDA különösen Európában keresett, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Ázsiában még töretlen a JAWS népszerűsége.
Melyik képernyőolvasó szoftvert használja rendszeresen?
- JAWS 63,7%
- NVDA 43%
- VoiceOver 30,7%
Itt több választ is meg lehetett jelölni: a válaszadók többsége láthatóan több képernyőolvasó szoftvert is használ. Ebben a kategóriában különösen jól látható az NVDA és a VoiceOver népszerűségének növekedése: az NVDA-t sokan feltelepítik másodlagos képernyőolvasó szoftvernek a JAWS mellé, illetve egyre többen használnak iPhone készüléket mobiltelefonként.
A használat okai
- Meglevő tapasztalat és kényelem 39,2%
- Funkciók 29,2%
- Ár 13,2%
- Elérhetőség 10,3%
- Támogatás 8,2%
Az NVDA-felhasználók fele az ár, vagyis az ingyenesség alapján választott szoftvert, a JAWS és a Windows-Eyes felhasználói viszont a meglevő tapasztalatot és a kényelmet rangsorolták az első helyre. A VoiceOver felhasználói számára az elérhetőség a legfontosabb – mint ismert, a VoiceOvert az Apple cég előretelepíti az iPhone készülékekre, tehát a bekapcsolás után nem kell telepíteni, azonnal rendelkezésre áll.
Braille-kijelző
- Nincs 72,3%
- Van 27,7%
A Braille-kijelzőt használók aránya 2009 óta kis mértékben (29-ről 27 százalékra) visszaesett.
Milyen böngészőprogramot használ?
- Internet Explorer (különböző változatok összesen) 67,5%
- Firefox 20%
- Safari 8,5%
- Chrome 2,4%
Az eredmény lényegében változatlan az előző felmérés eredményéhez képest, vagyis továbbra is lényeges különbség van a látássérült és általában a látó felhasználók böngészőválasztási szokásai között.
Használ képernyőolvasó szoftvert a mobiltelefonján?
- Igen 71,8%
- Nem 28,2%
Három éve az „Igen” választ megjelölők aránya még csak 12% volt, és még a 2010-es 67%-hoz képest is növekedett a számuk.
Milyen mobiltelefonos operációs rendszert használ?
- Apple iOS 58,5%
- Nokia 20,3%
- Android 7,9%
- Windows Phone 2,7%
Az iPhone-felhasználók aránya megkétszereződött, a Nokia-felhasználók aránya megfeleződött másfél év alatt, és az is jól látható, hogy az Android operációs rendszer akadálymentessége még nem kielégítő. A mobiltelefonos képernyőolvasók közötti csatát tehát egyértelműen az Apple nyerte – a felmérés készítői is ezt a szót használták, sőt azt is megemlítették, hogy az összes iPhone-felhasználó releváns része, 5-10 százaléka a látássérült emberek közül kerül ki.
Hogyan tájékozódik a weboldalakon?
- A címsorok között navigál 60,7%
- A Keresés funkcióval 16,6%
- A hivatkozások között navigál 13,2%
A 2010-es felmérés óta még nőtt is azok aránya, akik a címsorok között navigálnak, ami különösen a gyakorlott felhasználókra jellemző. A webfejlesztők számára ez egy alapvető információ az akadálymentesség gyakorlati megvalósításához.
Problémás elemek a weboldalakon
- Nem elérhető Flash tartalmak
- CAPTCHA – képpel megjelenített szöveg annak ellenőrzésére, hogy Ön egy ember
- Értelmezhetetlen gombok vagy hivatkozások
- Képek leíró ALT mező nélkül
- Váratlanul megváltozó képernyő
- Túl bonyolult űrlapok
- Billentyűzettel nem elérhető részek
- Hiányzó vagy rosszul megvalósított címsorok
- Túl sok hivatkozás vagy navigációs elem
- Összetett táblázatok
- Elérhetetlen vagy hiányzó keresési lehetőség
- Hiányzó „Ugrás a tartalomhoz” hivatkozás
A lista számadatokat nem tartalmaz, de a sorrend jelzi, hogy mely problémák a leginkább zavaróak a látássérült felhasználók számára. Az eredmény ráadásul 2009 óta lényegében változatlan – jól látszik tehát, melyekre kellene nagyobb figyelmet fordítani.
Öszefoglalás: a JAWS még mindig a legnépszerűbb képernyőolvasó szoftver, de folytatódik az NVDA és a VoiceOver térnyerése. A felhasználók több mint kétharmada használ beszélő okostelefont is a számítógép mellett – három éve ez az arány még csak 12%-os volt, és a nagy többségük az iPhone-t választotta. A látássérült felhasználók a weboldalakon a címsorok alapján tájékozódnak – a legjobban pedig a CAPCTHA és a Flash zavarja őket.
A fentiekben a felmérésnek csak egyes kiemelt részeit értékeltük, a teljes szöveg elolvasható az alábbi weboldalon:
http://webaim.org/projects/screenreadersurvey4/#region
Kiemelt információk
JOGos érdek – EU-s akadálymentességi jogok érvényesítése az internet világában
Az Európai Unió Közös Értékeink programjának „Fejlődésben – intézményfejlesztési és projektpályázatok” elnevezésű pályázati kiírásán alapítványunk JOGos érdek című pályázati projektje támogatást nyert.
A webes akadálymentesség kérdéseivel és az akadálymentességi jogok érvényesítésével foglalkozó projektet 2023.09.01. és 2024.12.31. között bonyolítjuk le megyei egyesületi partnereinkkel együtt.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány levelezési listái
Az Infoalap terméktámogatásának részeként évek óta működtet különböző levelezési listákat.
Lapról Hangra portál
Látó önkéntesek felolvasásában meghallgathatóvá válnak a nyomtatásban megjelenő újságcikkek.
Tovább a Lapról Hangra portálra
Az akadálymentességről kis- és középvállalkozásoknak
ORSZÁG LICENC
Most ingyenesen igényelhetők a JAWS for Windows, a ZoomText, a Fusion és a MAGic programok teljeskörű használatát lehetővé tevő licencek.
Licenc igénylés
Ország licenc szoftverek letöltési oldala
Kérdések és válaszok az ország licencről